malowanie – materiały

 Malarstwo olejne jest moją ulubioną techniką malarską, w której wykorzystane są farby olejne i media. Można malować na płótnie, desce, odpowiedni usztywnionym, zagruntowanym  papierze, czy tekturze oraz innych nietypowych materiałach. Jednak płótno oraz deska są najbardziej rozpowszechnione ze względu na swoją trwałość.

Obecnie stosowane płótna są bawełniane, lniane lub lniano-bawełniane. Płótno lniane charakteryzuje się największą sztywnością oraz trwałością. Płótno przed przystąpieniem do malowania należy naciągnąć na blejtram (krosno malarskie) lub można je nakleić na deskę, a następnie przygotować tzw. grunt malarski, którym należy pokryć płótno. Najbardziej popularnym gruntem malarskim jest gesso. Choć można też przygotować zaprawę samemu wg metod tradycyjnych.

DSCN1865

podobrazie_malarskie_bawelniane_13x18_ak_art_zestaw_2_szt_dwupak_

W trakcie mojej nauki w liceum plastycznym, podobrazia naciągałam, gruntowałam, przygotowywałam sama. Teraz kupuję gotowe podobrazia u moich dwóch polskich producentów. Zrobią mi podobrazie na każdy wymiar, wzmocnione  drewnianymi  klinami. Podobrazia te maja najwyższą jakość, a na takiej mi zależy.

Farby na obraz nakładam pędzlami  a można szpachelkami, palcami, a nawet prosto z tuby. Moimi ulubionymi są pędzle stylonowe, drogie, ale trwałe i zachowują ułożenie włosia, mają dużą precyzyjność w malowaniu. Są to pędzle płaskie, z serii złoty soray, niemieckiej firmy Kolibri, z krótką rączką. Troszkę twardsze, do nakładania grubych warstw farby, są pędzle stylonowe firmy Rembrandt. Do wykańczania obrazów używam bardzo precyzyjnych pędzli, z długim włoskiem, o grubości od 00 do 3.

pedzle

Są specjalne techniki malowania warstwami, zasadą jest tłuste na chude, czyli nakładanie warstw farby olejnej laserunkowo. Weźmy bowiem pod uwagę, że obrazy, które namalowali: Rafael, Leonardo da Vinci, Rembrandt, Jan Vermeer van Delft, itd. możemy oglądać do dzisiaj. są też inne techniki malowania obrazów, na których farba nakładana była grubo, zrobione na przykład przez impresjonistów – takich twórców jak: Picasso (polecam Museum Picasso w Paryżu), Van Gogh. Gdy  chcemy, aby wizja malarska przetrwała trochę dłużej, to każda warstwa farby olejnej musi byc tłuściejsza od poprzedniej. Medium do rozcieńczania farb olejnych są:  olej lniany,  terpentyna, werniks, a ten ostatni jest też zabezpieczeniem obrazu, tzw. werniks końcowy. Werniks jest mieszaniną terpentyny, oleju lnianego, czasem damary (werniks damarowy), odrobiną spirytusu, można dodać jeszcze różnych innych żywic. W werniksie jest więcej oleju niż terpentyny, zupełnie odwrotnie niż w fiksatywie.

kol8508_10 c_350x350_10939509

Farby olejne artystyczne są farbami, w których spoiwem jest olej, najczęściej lniany. Utarty pigment jest rozpuszczony, zawarty w oleju. Największym prekursorem, a właściwie twórcą farb olejnych był Jan van Eyck. Większość z nas obejrzało film ‚Dziewczyna z perłą’, tam Jan Vermeer van Delft robi sam farby olejne. Nie próbujcie go naśladować, gdyż metoda opisana w filmie jest fikcją filmową. Farby owszem uciera się, ale już razem z olejem w celu stworzenia konsystencji pasty. Ucierać trzeba tak długo, aż nie będzie drobinek pigmentu, które podczas malowania cienkimi warstwami jawią się jako zagubione ziarenka piasku. Lepiej kupić nowoczesne, gotowe farby olejne. Robienie samemu farb jest zajęciem żmudnym, nie polecam. Jednak każdy malarz powinien chociaż raz tego spróbować, a następnie namalować nimi cały obraz bardzo cienkimi warstwami. Być może dlatego malowali wtedy laserunkowo, inaczej się nie da. Tiziano tworzył aż 36 warstw na płótnie. Efekt jest jednakowoż oszałamiający.

Napiszę nieco o pigmentach ,w większości są trujące. Biel cynkowa wywołuje ślepotę, poza tym cynk odkłada się w kościach. Zbadano kości Rembrandta i znaleziono w nich śmiertelną ilość cynku. Podobnie jest z pigmentami, zawierającymi ołów, a także kobalt. Ostrożnie należy postępować również z farbami zawierającymi związki kadmu, a również z cyjanowodorami.

Polecam odwiedzić sklepy artystyczne, sklepy dla plastyków lub sklepy dla artystów.  Wybór farb i mediów, oraz ram i podobrazi jest przeogromny.

Światowym liderem produkcji farb olejnych jest obecnie firma Talens. Produkują oni większość ekwipunku artystycznego, jak  pędzle, podobrazia, farby olejne, akryle, akwarele, tempery, werniksy, i inne. Farby olejne można podzielić na kilka gatunków. Osobiście, lubię duże tuby farb z rodziny Amsterdam, ponieważ są kryjące, doskonałe do nakładania grubych warstw tak, jak lubię.

Inna poważna firmą, jest włoski producent MAIMERI, produkują oni ciekawe farby olejne z wyczuciem italiańskiej techniki malowania. Ich pigmenty są delikatniejsze, raczej do malowania warstwowego, laserunkowego.

Sztaluga bardzo przydaje się podczas malowania. Do pracy lepiej mieć tzw. sztalugę studyjną. Całkowicie odradzam sztalugi na trzech nogach. One wyglądają ładnie jedynie w galerii, gdy chcemy zaprezentować obraz. Do prawdziwej pracy trójnoga sztaluga się nie nadaje. Przez kilka lat malowałam na płasko, na stole, bez sztalugi, ale teraz powoli, wracam do pionu 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii malarstwo, obrazy moje, Pozostałe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.